פסוריאזיס, סיפור של "דלקת כלואה" - bara

פסוריאזיס, סיפור של “דלקת כלואה”

פסוריאזיס הינה מחלת עור דלקתית בעלת רקע אוטואימוני, המאופיינת בתחלופה מוגברת של תאים בשכבת הדרמיס של העור. ככל הנראה, תחלופה זו נגרמת בשל פעילות תאים לימפוציטים אשר נודדים אל עבר שכבת הדרמיס בעור, שם הם מייצרים ציטוקינים וחומרים מתווכי דלקת שונים (בעיקר TNFα), הגורמים לדלקת מקומית ולתחלופה המהירה של תאי העור.

לפסוריאזיס ישנן צורות ביטוי רבות וסוגי הנגעים עשויים להופיע בצורה שונה ובמקומות שונים מאדם לאדם. בדרך כלל מופיעים נגעים בקשת צבעים שנעה בין אפור לאדמדם ולעיתים אף סגול. הנגעים הם בעלי מרקם יבש בדרך כלל, לעיתים עם קשקשת, לעיתים מלווים בגרד ולעיתים ללא סימפטומים מקומיים. זוהי מחלה רב מערכתית מורכבת הן מבחינה פתו-פיזיולוגית והן מבחינה טיפולית.

המכנה המשותף לכל המחלות האוטואימוניות הוא התגובה העצמית של מערכת החיסון כנגד מרכיבים אנטיגנים, המוצגים על פני תאים שונים ברקמות הגוף. התגובה החיסונית האוטואימונית יכולה להיות ספציפית לרקמות מסוימות בגוף או להתבטא באופן רב מערכתי. כך או כך, התגובה החיסונית האוטואימונית גורמת לנזק לרקמות הגוף ולהתפתחות של דלקת. במרבית המחלות האוטואימוניות התוצאה הסופית היא בדרך כלל דלקת כרונית, המאופיינת בתסמינים דלקתיים. כך גם במקרה של פסוריאזיס, ניתן לראות באופן ברור את ה”עימות” בין מערכת החיסון לרקמות על גבי העור, היוצר את הנגעים האופייניים לפסוריאזיס. נקודת המפתח להצלחת הטיפול במחלה נעוצה בהבנה של הסיבות אשר הובילו ליצירת אותו ה”עימות” שבין מערכת החיסון לבין רקמות העור.

לקריאת המאמר המלא הקישו כאן >>>

הדפס   |  
  |  
מאמרים נוספים: