הצמח שיגרום לפנייך לזהור: הכירי את המורינגה - bara

הצמח שיגרום לפנייך לזהור: הכירי את המורינגה

הבחנת בקמט חדש בפנים? סימני הגיל מתחילים לתת את אותותיהם? לפני שאת רצה לרכוש את כל סוגי הקרמים האפשריים של אנטי-אייג’נג, כדאי שתכירי את המורינגה – העץ ההודי שידוע בכינויו “עץ הקסם” והיכולת המופלאה שלו כשזה נוגע להצערת עור הפנים:

 

מאת: אורי גידור – הרבליסטית קלינית (B.Sc Cl.H)

מורינגה

צמח המורינגה נחשב ל”סופר-צמח” בקנה מידה פנומנלי: הוא מכיל כמאה נוטריינטים שונים הידועים  בתרומתם הבריאותית, ובכל מקום בו הוא גדל הוא זוכה להכרה של מזון-על מוערך המקדם לא רק הזנה ובריאות טובה, אלא גם אריכות ימים. בארבעים השנים האחרונות, ארגון הבריאות העולמי הכיר במורינגה כרכיב בעל ערך תזונתי גבוה והמליץ על שימושה בארצות מתפתחות בהן רבים מהתושבים סובלים מתת-תזונה. אבל, כפי שאולי הסקת מהכותרת – המורינגה לא רק חשובה מבחינה תזונתית ובריאותית: יש לה חשיבות רבה בתחום הקוסמטיקה בכלל ובהצערת העור ואנטי-אייג’נג בפרט – גם בשימוש פנימי וגם בשימוש חיצוני.

 

מורינגה ואנטי-אייג’ינג: סיפור אהבה טבעי

מעבר לתכונה המופלאה של המורינגה בתור צמח שגדל במהירות ובתקופת זמן קצרה מאוד, היא ידועה ביכולת ייחודית נוספת – להעניק לעור הפנים מראה צעיר וזוהר. הסיבה לכך נעוצה ברכיב הפעיל שבמורינגה הנקרא זיאטין – רכיב שהמחקר המדעי מגלה בו עניין רב בשנים האחרונות ולא בכדי. שכן, הזיאטין מאיץ גדילה של תאים ומכאן פעילות האנטיאיג’ינג של המורינגה. למעשה, צמח המורינגה הוא המקור העיקרי בעולם הצומח לזיאטין – ויש בו פי מאה יותר זיאטין מאשר בצמחים אחרים!

 

זיאטין: על מה כל המהומה?

כאמור, המחקר המדעי מתעסק לא מעט עם הזיאטין – הורמון צמחי הידוע בתחום עולם היופי והקוסמטיקה שלו יכולת לשמור את העור צעיר למשך זמן ארוך מהרגיל. הזיאטין שייך למשפחה של הורמונים צמחיים שנקראת ציטוקינינים – אשר לכולם מיוחסת היכולת לעכב תהליכי הזדקנות. מקור המילה הוא מיוונית: Zytos משמעו תא, Kinesis משמעו תנועה – מה שנותן לנו רמז לכך שהזיאטין משפיע על הצמיחה וההתפתחות של צמחים דרך תהליכי חלוקת התא. הוא תורם להגברת תהליכי ההתחדשות והצמיחה של תאים ומעכב תהליכים דגנרטיביים ומוות תאי. המורינגה מכילה כמות גבוהה מאוד של זיאטין,  דבר שמסביר את יכולת הצמיחה המופלאה ממש של העץ.

בגוף האדם יש כ- 10 מיליון תאי עור, אך בין 30,000 ל- 40,000 תאי עור מתים בכל רגע. תאי עור חדשים עושים את דרכם אל השכבה העליונה של העור, בעוד שתאים זקנים מתים ונושרים. הזיאטין, אפוא, מאט את תהליך ההזדקנות של הגוף ומשפר את יכולת התאים להגיב לעומס חמצוני שנגרם על ידי רדיקלים חופשיים והוא אף מגן עליהם מההשפעות של סטרס. הוא גורם לתאים הצעירים לעבור תהליכי חלוקה מהירים – בקצב גבוה יותר בהשוואה לתאים הזקנים, וכפועל יוצא מכך יש יותר תאים צעירים חדשים מאשר תאים “זקנים”. התוצאה היא הצערה של מראה העור, כי לתאים צעירים יש יותר גמישות והם נוטים לפחות קמטוטים.

 

האם יש הוכחות?

מחקר על השפעת האנטי-איג’ינג של הזיאטין נערך ע”י המחלקה לביולוגיה מולקולרית באוניברסיטת Aarhus בדנמרק, והדגים (זאת עובדה) כי הזיאטין אכן מעכב את הזדקנות התאים. החוקרים מצאו כי תאים שטופלו ברכיב זיאטין שמרו על מאפיינים של תאים צעירים (immature cells) לתקופה ארוכה יותר (לפני שהם הפכו לתאים זקנים), בהשוואה לתאים שלא טופלו בזיאטין. הם גם גילו כי הזיאטין הפחית רכיבים הקשורים לתהליכי בליה  בתאים והעצים את יכולת התאים להתמודד עם נזק חמצוני – אשר נמנה על הגורמים לנזקים ולהזדקנות תאי העור.

 

ומה לגבי השימוש – האם זה בטוח להשתמש בזיאטין?

התשובה היא בהחלט כן! מחקרים רבים מצאו כי הזיאטין הוא רכיב בטוח וכי אין לו השפעות רעילות על תאי העור גם בשימוש ארוך טווח, מאחר והוא אינו משפיע כלל על המבנה הגנטי של התא. ניתן להגיד שהוא פועל ברמה פחות עמוקה בתא – במנגנון של פירוק וסינון רעלים ונטרול רדיקלים חופשיים אשר פוגעים בתאים וגורמים להם להזדקן בטרם עת.

 

רוצה לנסות בעצמך? קבלי את המתכון שלנו להכנת מסיכה טבעית לעור זוהר וצעיר:

מה צריך?

  • כף אבקת מורינגה אורגנית
  • כף יוגורט
  • כף דבש

כיצד מכינים?

  • ערבבי תחילה היטב את אבקת המורינגה עם היוגורט.
  • הוסיפי לתערובת את הדבש.
  • מרחי את התערובת על עור נקי והשאירי למשך 15 דקות. לאחר מכן, שטפי= את הפנים במים פושרים.

*הגרסה הטבעונית:

לערבב היטב אבוקדו קטן בשל עם כף אבקת מורינגה אורגנית וכף שמן מורינגה. אם ברצונך להשתמש במסכה במרקם קליל יותר, השתמשי במלפפון כתחליף לאבוקדו.

 

 

הדפס   |  
  |  
מאמרים נוספים: